kayıt

gen bencildir

 1. 2
  ukde: metalurjici kiz araniyor

  bir richard dawkins kitabı. en önemli iddiası; canlıların, genleri tarafından yaratılmış, onların gereksinimlerini yerine getiren makineler olduğudur.

  dawkins, doğal seçilim baskısının bireyler üzerinde değil, genler üzerinde işlev gören bir mekanizma olduğunu söyler. bu tezi ile, hayvanlarda ve dahi insanlardaki ahlaki karar ve hareketlere dair çıkarım yapmaya kadar varan işlevsellikte bir teoriye sahip olduğumuzu göstermeye çalışır. şöyle ki; bir birey bazı kararlarını bencilce, bazı kararlarını da türünün/grubunun çıkarlarını korumak üzere kendisini feda etmek (hayatını olabileceği gibi zamanını, enerjisini feda ederek de olabilir) üzere verir. gen boyutundan bakıldığında ise, böyle bir ikilik yoktur, kararlar her zaman genlerin devamı için bencilce verilmektedir. örneğin, sürünün yırtıcı atağından kurtulması için kendisini feda eden bazı tür kuşlar, bu hareketi aslında sürüdeki genlerin tamamen yok olup gitmesini engellemek için yapmaktadırlar. (genlerin kendisini kopyalama özelliği vardır ve tür/grup içinde aynı gen birden fazla bireyde mevcuttur)

  kitabında dawkins, tezini desteklemek için oyun teorisine kadar uzanan çeşitlilikteki alandan argümanlar kullanmaktadır. bu yönüyle biz fanilere kendi tezi yanında birçok ufuk açıcı bilgiyi bonus olarak vermektedir.

  kitapta bize "gerçek" diye sunulan iddia, hiç de kolay hazmedilir cinsten değildir. hatta kitabının önsözünde dawkins, senelerdir bildiği "bu gerçeğe" ve sonuçlarına kendisinin de hala şaşırdığını itiraf etmektedir. zira öğrenmek başkadır, öğrendiğini kabullenebilmek ise çok başka.

  #96899 Sweeny Todd | 5 yıl önce
   
 2. tümünü gör