kayıt

türkiye

 1. 1
  resmi adı türkiye cumhuriyeti, başkenti ankara, en büyük kenti istanbul, devlet şekli cumhuriyet, yönetim şekli demokrasi, an itibariyle cumhurbaşkanı abdullah gül ve başbakanı recep tayyip erdoğan olan, asya ve avrupa kıtalarında toprağı bulunan, vatandaşı olduğum ülke.
  #15159 hao jiu bu jian | 11 yıl önce
   
 2. 2
  biricik vatanımız, doğduğumuz yer, ekmeğini yediğimiz yer, okuduğumuz yerdir.
  #15164 raistlin | 11 yıl önce
   
 3. 3
  tanım: gündemin çek-bırak araba gibi değiştiği ülke.

  çek-bırak arabalar vardı çocukluğumuzda, geriye doğru biraz çekip bıraktığımızda bir anda hızlanıp geriye doğru katettiği yolun 8-10 katı kadar fazlasını ileri doğru yapardı. ben hiç bıkmadım onlarla oynamaktan. hala evin bir yerlerinde vardır, arasam bulurum.

  işte türkiye'nin gündemini de onlara benzetiyorum. sürekli birileri geriye çekiyor arabayı, sonra bırakıyor. mesela şu anda bunları yazarken yeni bir son dakika haberi geçti ajanslar: "tunceli'de polis otosuna saldırı, 1 şehit." sonra bu haber de gitti, başka bir haber düştü: "obama netanyahu'yu aradı: çok üzgünüz."

  araba gerildi ya bir kere, ya koltuğun ayağına çarpıp duracak, ya annem "yeter oğlum, hadi yemek hazır." deyip elimden alacak ya da sürtünmeye boyun eğip hızını tamamen kaybedip duracak.

  bir de şu acayip diplomasi dili var, bu arabanın hızını, yönünü değiştiren. 10 kişi ölüyor ve türkiye diplomatik atak olarak bir yığın şey yaptığını açıklıyor. mesela 18 yaş altı futbol milli takımı geri çağrılıyor, israil "sert bir dille" kınanıyor, büyükelçi geri çekiliyor. ama 10 kişi ve hayatları ölüyor. şu an çalışmaya uğraştığım istatistik sınavı gibi: "10 kişi". 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10, saydık bitti.

  tabi kamuoyu tepkisini unutmamalı, arabanın üstündeki ellerden biri de o nasıl olsa. diyorlar ki, "zaten israil uyarmıştı." ya da "din kardeşlerimizi şehit eden israil'i yok edeceğiz." kimisi uluslararası kara sularından dem vuruyor, öteki bu yardımın diğer gümrüklerden de geçirilebileceğini söyleyip "provakasyon" diyor. 10 kişi ölüyor, ama öldüğü yer, ve öldürülme sebebi tartışılıyor. ve hatta, öfke bir kenara çekilip "akıl"a yol verince "güzel öldüler" deyip vicdan mastürbasyonu da yapılmaya çalışılacaktır, belki bu kez: "şehit oldular" diye.

  7 tane asker can veriyor. ama yarın yine "tsk'nın darbe planları" konuşulacak, sonra bütün ölümler için "van münit"ler havada uçuşacak. köşeleri tutmuş bırakmayanlar, birbirini suçlayacak. yarın o top top kağıtlar memleketin her yanına şu an çalışmaya çabaladığım istatistik sınavı gibi haberler verecek. 10 israil'de, 7 iskenderun'da, 1 tunceli'de, yani "toplam"da 18 kişi öldü diyecekler. ertesi gün "şehit" diyenler, "öldü" diyenlere kızacak. sonra onun ertesi, bir başkası, "pkk askere saldırırken araplara üzülenler"e nefret kusacak.

  türkiye-israil, türkiye-abd, türkiye-ab ilişkileri sorgulanıyor televizyonlarda. e ne de olsa arabanın üstündeki ellerden bazıları onlara ait. ilişkiler gerilecek, benim arabaya benzer. sonra o gerginlik yerini sakinliğe bırakacak, tıpkı arabamın bir şekilde durmak zorunda olduğu gibi.

  kısacası bu çek-bırak gündem ya halının püsküllerine çarpıp, ya yemek hazırlanıp ya da kendi doğasıyla sönümlenecek. 10 insan akdeniz'in "uluslararası sular"ında, 7 insan iskenderun'un kıyıya paralel dağlarına bakan "yamaçlar"ında, 1 insan tunceli'nin "dağlar"ında öldüğüyle kalacak. yani "toplam"da 18 kişi.

  haftaya araba yavaşlayacak ve "ateş düştüğü yeri yakacak". istisnasız bütün ana haber bültenlerinde, can verenler kahraman olacak, israil'e ve teröre "lanet kusulacak". anneler, "toplam" 18 tane, ağlamaktan helak olacak, bayılacak. onların çığlıkları üstüne bir de acıklı müzikler bindirilecek.

  bir şekilde o araba duracak. hep durdu çünkü benim arabalarım, ne kadar geriye çekersem çekeyim, hep durdu. durmayacağı varsa da ev dar geldi.

  türkiye'de gündem de duracak bir şekilde, bir daha eller arabanın üstüne toplanıp, onu geriye çekene kadar. ama 20 saattir canına kastedilen toplam 18 hayat artık burada olmayacak.

  ve bunları yazmak romantizm olacak. çünkü rasyonel davranmak gerekli. insan hayatının, insanın elindeki tek şeyin kaybolup gitmesine karışı bile olsa...
  #18374 hao jiu bu jian | 11 yıl önce
   
 4. 4
  ne doğunun güvenini ne batının desteğini alabilmiş yanlız ülkemdir araplara üzülürüz* yardım ederiz yarın birgün kendilerinde gözü olan avrupalılarla* bir olup arkamızdan vururlar. amerika'nın müttefikiyiz dersiniz adamlar ermeni yasatasarısına onay verir yani sebep nedir bilinmez hiç dostu yoktur bu ülkenin ve var olan bir kaç dostunu kaybetmek için elinden geleni yapar*
  #18375 w4rdoom | 11 yıl önce
   
 5. 5
  akp´nin haziran seçimleri için izmir´e yaptığı yatırımı, akıttığı parayı, çıkaracaklarını söyledikleri milletvekili aday adaylarını gördükçe chp´nin son kalesi denen yerin bile sadece 3 ay sonra yalan olacağını fark etmemle birlikte tamamen zorunluluktan 3 sene daha geçireceğim ülkedir. yazık olmuştur; umutlarımız vardı, hayallerimiz vardı halbuki buralarda...
  #39263 isinylmz | 10 yıl önce
   
 6. 6
  Dünyanın en güzel ülkesi olabilecekken sahiplerince olmaması için ellerinden gelenin yapıldığı medeniyetler beşiği, uygarlıklar anavatanı, kültürler köprüsü, tarihin merkezi güzel diyar.

  O kadar zengindir ki Türkiye coğrafyasının tarihi, burada tüm italya'dakilerden daha fazla roma, tüm yunanistan'dakilerden daha fazla antik yunan kenti vardır. Diğer uygarlıklardan kalanı saymıyorum bile.


  #65085 lefteris | 8 yıl önce
   
 7. 7
  Burası Türkiye diye açıklama yapılan ülke
  #65095 atarliceviz | 8 yıl önce
   
 8. 8
  doğup büyüdüğüm, çok mutlu anılarımın olduğu ama bu gidişle bir kaç yıl sonra terk edebileceğimi düşündüğüm canım vatanım.
  #73204 bussurubussuru | 8 yıl önce
   
 9. 9
  iyi bir fırsat yakaladığım an terk edeceğimi geriyede çok zor döneceğimi düşündüğüm ülke.
  #77731 respector | 8 yıl önce
   
 10. 10
  aksiyon, komedi, dram ne ararsan var bu ülkede. dışarıdan bir adam getirip bir hafta sadece ülke gündemini takip ettirsek adamın devreleri yanar, hurdaya çıkar.
  yok abi, dünya üzerinde bence böyle fantastik bir ülke daha yoktur.
  bunalıma girdim, iyi-kötü algım yok oldu, anlık sinir krizleri geçirmeye başladım artık.
  ne günah işledikte böyle bir zamana denk geldik acaba.
  yavaş yavaş deliriyorum.
  #98253 emmettbrown | 7 yıl önce
   
 11. 11
  çok komik lan askjfdhaıluf

  https://www.youtube.com/watch?v=SHwgAxWdU9M

  #102707 feminist as fuck | 5 yıl önce
   
 12. 12
  her gün farklı bir kafa yapısıyla beni dumur eden, içimden "lan işte bu düşünce yüzünden bu haldeyiz" dedirten insanlara sahip ülke.

  uzun bir süre hacettepe ve bilkent arasında mekik dokuyan bir amcayla arabada konuşuyoruz, şöyle diyor: " ah kızım hacettepede hocalar defter kalem alın diye teşvik eder, bilkentte öyle mi? onlar bmw, mercedes filan alın diye çocukların akıllarına giriyorlar" ( cümlesi biraz garipti ama anlatmak istediği açıktı ) "hee amca napacaksın" diye geçiştirdim. susmadı. "işte, gücendiğimden filan değil, herkesin zengin olacak hali yok ya?"

  "herkes zengin olmasın zaten bey amcacım. herkes eşit olsun" diyemedim ya la. sen böyle sürünüyorsun, aldığın üç kuruş para ama hala gücenmiyorum diyorsun diyemedim. resmen içimde kaldı. neden? çünkü amca ağır akepeliydi. üstelik yanımda türbanlı bir bacımız vardı. arabada kaçacak yer olmayınca tırstım anasını satayım........... beni gomunist bitç diyerek pencereden atabilirlerdi...

  o an ben düzeni sorgularken türbanlı bacı alla senden razı olsun amca diyip arabadan indi, içinde allah geçen bütün iyimser cümleler sıralandı........... böyle anlarda dilim tutuluyor yav. adama teşekkür bile etmeden arabadan indim.

  serin hikayem gençler. bugün de böyle bitti.
  #103601 feminist as fuck | 5 yıl önce
   
 13. 13
  tüm zaman ve mekanda onlarca olasılık içinde kendisine ve bu dönemine denk geldiğim için kırgınım.
  #104833 dark matter | 1 yıl önce