kayıt

panik atak belirtileri

 1. 1
  ÇARPINTI, KALBİN KÜT KÜT ATMASI YA DA KALP HIZININ ARTMASI.
  Her şeyden önce ilk bilmen gereken şey şudur:
  Panik atağını kontrol edebilirsin, sadece nasıl yapılacağını öğrenmen ve planlı alıştırmalar ile bunu içselleştirmen gerekmektedir.
  Unutma, panik atak belirtileri tehlikeli değildir ve kitabımda sana önerdiğim kendi kendine tedavi proğramı ile bu problem ile başa çıkabilir veya yüksek düzeyde iyileşme oranlarına ulaşabilirsin.
  Panik atak belirtileri 13 adettir. DSM 5 tanımlamasına göre ilk belirti (panik atak esnasında ilk hissedilen değil) kalp çarpıntısıdır. Yoğun yaşanır. Diğer bazı belirtiler ile birlikte yaşanıldığında sıklıkla, kalp krizine yorumlanır.
  Sebebi büyük oranda, kalbin kan dolaşımını hızlandırmak ve kandaki oksijen oranını arttırmak için daha hızlı atmasıdır.
  Kitapta ayrıntılı olarak anlatılan kaç veya saldır mekanizması bazı organların daha fazla kana ihtiyaç duyması ile kan dolaşımının artması ve beynin kanı bazı organlardan alıp o anda hayati öneme sahip organlara yönlendirmesi ile olur. Üşüme ürperme hissetmeler, ateş basması, terleme karın ağrıları ve kalp çarpıntıları kaç veya saldır prensibinin biyolojik kökenleri ile kolaylıkla açıklanır.
  Elbette bu durumu gece atakları esnası veya öncesinde yaşamak hissedilen korkuyu ve kaygıyı kat be kat arttırır.
  Ne yapmalı?
  Devamı...
  (bkz: )https://panikataksite.wordpress.com/2017/09/06/panik-atak-belirtileri-1/
  #105190 Gargara | 1 ay önce
   
 2. 2
  Genel olarak panik ataktan muzdarip bir bireyin, böyle bir rahatsızlığı kabul etmesi aslında tedavinin büyük bir kısmının bittiğine delalettir. Sıklıkla gecenin bir yarısı yoğun bir göğüs ağrısıyla acil servise gittikten sonra ( genellikle acil serviste ki doktorlarda böyle bir rahatsızlıktan haberleri olmadığı için) çıkan temiz sonuçlardan bir şüpheye düşmeye başladığınız vakit aslında tedaviye ne kadar yakın olduğunuzu bilin ve rahatlayın. Belki yanlış bir söylem olacak ama psikiyatriye gitmeye antipatik görüyorsanız, geçen krizlerden sonra bu hastalığı kontrol altına alınıyorsunuz ( belkide kabulleniliyorsunuz) fakat bu çok sancılı bir dönem, bunu da bilin. En iyisi siz önce kardiyolojiye, sonra göğüs hastalıklarına şayet bir rahatsızlık belirtisi yoksa,bir psikiyatriye gidin, bu illetten kurtulun.
  #105191 Hümanist | 1 ay önce
   
 3. 3

  SOLUĞUN DARALDIĞI YA DA BOĞULUYOR GİBİ OLMA DUYUMU

  Aman ha, duymadı isen söyleyeyim de unutma; panik atak belirtileri ile ilgili ilk bilmen gereken şey panik atağı kontrol edebileceğindir. Sadece bunu nasıl yapılacağını öğrenmen ve planlı alıştırmalar ile bunu günlük yaşamının bir parçası haline getirmen gerekir. Bunca yıllık hasta görüşmelerimde tek bir hastam bile panik atak yüzünden ölmedi.

  Panik atak belirtileri tehlikeli değildir ve kitabım "Kim korkar panik ataktan!"da sana önerdiğim kendi kendine tedavi proğramı ile bu problem ile 8 adımda başa çıkabilir veya yüksek düzeyde iyileşme oranlarına ulaşabilirsin.

  Panik atak belirtileri 13 adettir. DSM 5 tanımlamasına göre dördüncü belirti "Soluğun daraldığı ya da boğuluyor gibi olma duyumudur.

  Panik atak sırasında yaşanan 'yeterli hava alamama' durumu aslında göğüs kafesi çevresindeki kasların kasılıp göğsü sıkıştırmaları ile ilintilidir. Korkutucu, strese neden olan ancak yukarıda da belirttiğim gibi 'tehlkeli olmayan' bir durumdur. İnsan göğüs kaslarını gererek kendi kendini nasıl boğsun?

  Daha önce kitapta ve diğer makalelerimde ( örn doğru nefes alıp vermeyi biliyor musunuz veya nefes alma alıştırması gibi) konuyu ayrıntıları ile yazdım. Bunun biyolojik ve hormonal nedenlerini ayrıntısı ile tartıştım. Gereğinden hızlı, yüzeysel ve vücuttaki koldiyoksit düzeyini etkileyen soluklanma alışkanlıkları seni daha da kötü eder.

  Panik atağı daha da korkutucu kılan şey, belirtilerin farkına varılıp onlara odaklanmaktır. Bu odaklanma beraberinde olumsuz düşünceleri, olumsuz yargıları ve sonrasında daha da büyümüş korku ve kşyüye dair beklentidir.

  İşte orada film kopar...

  Ne yapalım o zaman?

  Doğru nefes alıp vermeyi öğren ve alıştırmalarını yap

  Panik atağın nasıl işlediğini öğren. Bu sana daha gerçekçi yorumlarda bulunma şansını verir

  Seni kızdıran, heyecanlandıran şeylerin listesini yap

  Stres ile başa çıkmak için onunla yaşamayı ve baş etmeyi öğren

  Hangi durumlarda stresin artıyor, heyecanına yenik düşüyorsun? Bir liste yap

  Kitaptaki gevşeme alıştırmalarını öğren ve uygulamaya başla

  Saygılarımla...

  Hasan Durna
  (bkz: )http://www.kitapyurdu.com/kitap/kim-korkar-panik-ataktan/407637.html&manufacturer_id=192235
  #105220 Gargara | 2 hafta önce