kayıt

panik atak hakkında kabül görmüş 10 yanlış

 1. 1
  Panik atak günlük dilde sıklıkla kullanılan, herkesin az veya çok bilgisi olduğu bir konudur. Elbette, her insanın yaşamı boyunca en az bir defa başından geçen bir olgu hakkında bildiği bir şeyler olması doğaldır, değil mi?

  Tabii böyle bir durum birçok yanlışı, kanıksanmış abartıları veya alakası olmayan bilgiyi de günlük hayata sokar. Bu günkü yazımda bu kanıların belli başlı olanlarına değinmek istiyorum.

  1- Panik Atak bir psikolojik/psikiyatrik hastalıktır.
  Hayır. Öncelikle panik atağın daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi panik kaygısı bozukluğundan farklı olduğunu belirteyim. Panik atak ruhsal bir bozukluk değildir ve ruhsal bozukluklar tanı kitabında bir hastalık olarak tanımlanmaz. Şu makaleme bakın. https://panikataksite.wordpress.com/2016/11/03/panik-atagi-belirleyicisi/

  2 - Panik Atak kalbin durmasına neden olur.
  Kalp krizi ve panik atak sırasında yaşanılan kalp ile ilintili belirtiler arasında büyük farklar vardır. Muhtemelen panik ataklarından muzdarip olan ve bu yazıyı okuyan sen, hayatın boyunca kalp krizi geçirmedin ve aslında bir kalp krizinin ne olduğunu tam olarak bilmiyorsun. Kalp krizinin en önemli belirtisi, göğüs kafensindeki sıkışmanın, baskı ve yanmanın özellikle sol kola doğru ağrı vermesi ve bu ağrının sağ kola veya sırt ve çeneye de tesir etmesidir. Yoğun terleme ve kusmalar eşlik eder. Genellikle, yoğun bir fiziksel aktivite sırasında veya sonrasında olur. Panik atağa bağlı (kaygıya bağlı demek daha doğrudur) kalp belirtileri ise kişinin sakin olduğu, dinlendiği veya uyuduğu sırada ortaya çıkar. EKG çekimlerinde görülmez, diğer tetkikler hiç bir şey göstermez.

  3- Panik Atak fiziksel bir hastalıktır.
  Bu da doğru bir genelleme değildir. Bazı hormonal ve kardiotiv sorunlara bağlı, madde bağımlılıkları vs gibi nedenlerle de panik atak belirtileri görülebilir. Bu yüzden tüm yazılarımda doktor görüşmesi ile bu sorunların olup olmadığının açığa kavuşturulmasını şart koşuyorum. Ancak yine de panik atak nöbeti tanımlaması fiziksel bağlı değildir. Bazı belirtiler uyabilir veya benzer olabilir ancak bu panik atak tanımlamasına yetmez. Yukarıdaki "panik atak belirleyicisi makalesini" yeniden okuyun...

  Yazının devamı için..

  (bkz: )https://panikataksite.wordpress.com/2017/02/08/panik-atak-hakkinda-genel-kabul-gormus-10-yanlis/(bkz: )

  Uzman psikoterapist Hasan Durna
  #105137 Gargara | 3 ay önce